SCHEDULE

EUROPEAN UNION CONDUCTING COMPETITION – SCHEDULE OF THE COMPETITION

FIRST ROUND – January 8, 19, 10

SECOND ROUND – January 11

SEMIFINAL – January 12

FINAL – January 13

FIRST ROUND

 


JANUARY 8, 9, 10 . “M-RO G. ATANASOV” Concert Hall – PAZARDZHIK SYMPHONY ORCHESTRA bul. “Bulgaria” – 2, Pazardzhik

Concert Hall Georgi Atanasov, map here

CANDIDATES SUMMONED ON MONDAY JANUARY 8

Caneva Sara
Chastrusse Colombier
Cheng Henry Hao-An
Choi Andrew Joon
Chung Hun
Conti Alessandro
de Tejada Daniel Gil
Dombrowner Gaddiel
Dreiling Alyze
Madarash Oksana
Marçais Pierre-Antoine
Mejias Civera Jose
Mokerov Igor
Nikogosyan Tiran
Nishiya Ryo
Ortega i Martí Marcel
Ost Nick
Pavesi Giovanni
Pejtsik Peter
Qinami Olsi
Rechsteiner Susanne
Reith Daniel
Rhodes Matthew
Tintoni Michela
Tsai Madeline
Tseng Hsien-Wen
Urbina Pablo

THE CANDIDATES ARE REQUIRED TO BE PRESENT AT 9.00 A.M. FOR THE REGISTRATION WITH A VALID ID DOCUMENT.
THE COMPETITION WILL BEGIN AT 10.00 A.M., THE EXACT TIMETABLE WILL BE SENT BY EMAIL.

CANDIDATES SUMMONED ON TUESDAY JANUARY 9

Falise Kristof
Fukumura Taichi
Galante Michel
Gasperin Andrea
Gay Moses
Godoy Manuel
Gofman Daiana
Griglio Gianmaria
Hasegawa Yuki
Hayashi Naoyuki
Inouye Lance
Khukhunaishvili Mirian
Kim Jun
Kosev Dimitar
Kula Milosz
Kutsenko Taras
Lagowska Olga
Lee Deun
Lee Gyuseong
Lee Samuel
Lee Shinae
Lee Tsan-Yang
Lehtonen Hanna-Mari
Levon Agop Edmon
Lilyan Kaiv
Lim Hee Jun
Wódecki Lukasz

THE CANDIDATES ARE REQUIRED TO BE PRESENT AT 9.00 A.M. FOR THE REGISTRATION WITH A VALID ID DOCUMENT.
THE COMPETITION WILL BEGIN AT 10.00 A.M., THE EXACT TIMETABLE WILL BE SENT BY EMAIL.

CANDIDATES SUMMONED ON WEDNESDAY JANUARY 10

Bagnoud Sébastien Thomas
Bahk Jehi
Bayona Nestor
Bellasi Marco
Bongiovanni Carmelo
Brokmiller Evgueni
Brosius Pit
Brugière Sébastien
Brzoznowski Jacek
Buribayev Yelmar
Kishimoto Yuri
Schaefer Marc
Schäfer Benjamin
Slusarczyk Joanna Natalia
Slywotzky Adrian
Smeets Joost
Stante Italo
Sun Jingkai
Venditti Nil
Viachaslau Laryn
Vilmantas Kaliunas
Vizireanu Vlad
Vrabec Ondrej
Wu Bo
Yokoyama Kanade
Yoon Hankyeol

THE CANDIDATES ARE REQUIRED TO BE PRESENT AT 9.00 A.M. FOR THE REGISTRATION WITH A VALID ID DOCUMENT.
THE COMPETITION WILL BEGIN AT 10.00 A.M., THE EXACT TIMETABLE WILL BE SENT BY EMAIL.

SECOND ROUND

 


“M-RO G. ATANASOV” Concert Hall – PAZARDZHIK SYMPHONY ORCHESTRA bul. “Bulgaria” – 2, Pazardzhik

Concert Hall Georgi Atanasov, map here

Candidates admitted to the Second Round

Please be present from 9.45 until 12.00

Wódecki Łukasz
Khukhunaishvili Mirian
Venditti Nil
Buribayev Yelmar
Schaefer Marc

Please be present from 11.30 until 13.00

Dombrowner Gaddiel
Godoy Manuel
Ślusarczyk Joanna Natalia
Bahk Jehi
Gofman Daiana

Please be present from 13.45 until 16.00

Fukumura Taichi
Smeets Joost
Gil de Tejada Daniel
Gasperin Andrea
Choi Andrew Joon

Please be present from 15.30 until 17.00

Cheng Henry Hao-An
Broznowski Jacek
Lee Gyuseong
Mokerov Igor
Mejias Civera Jose

According to a decision of the jury, it will be possibile to attend to the Second Round from the balcony, except for the candidates still in the competition that are not allowed to watch the session of the others.

We inform that the jury is available in the next days to give feedbacks on the I Round to the candidates that haven’t reached the II Round.

SEMIFINAL

 


“M-RO G. ATANASOV” Concert Hall – PAZARDZHIK SYMPHONY ORCHESTRA bul. “Bulgaria” – 2, Pazardzhik

Concert Hall Georgi Atanasov, map here

Please be present from 9.15 until 10.45

Cheng Henry Hao-An
Gasperin Andrea
Choi Andrew Joon

Please be present from 11.15 until 12.30

Mokerov Igor
Lee Gyuseong
Brzoznowski Jacek

Please be present from 13.30 until 15.15

Gil de Tejada Daniel
Buribayev Yelmar
Godoy Manuel
Ślusarczyk Joanna Natalia

FINAL – SATURDAY JANUARY 13

 


“BULGARIA HALL” – ul. Aksakov, 1000 Sofia Center, Sofia – Bulgaria Hall Map here

The jury of the first European Union Conducting Competiton, made up by :
M° Vittorio Parisi (Italy), President of the jury
Conducting chairholder at G. Verdi Conservatorie in Milan;
 
M° Ludek Golat (Czek Republic)
Former Superintendent Moravian and Silesian National Theatre;
 
M° Grigor Palikarov (Bulgaria)
Music Director of of Pazardjik Symphony Orchestra;
 
M° Daniel Somogyi-tóth (Hungary)
Music Director of Kodaly Philarmonic;
 
M° Jan Miłosz Zarzycki (Poland)
Artistic Director of the Witold Lutosławski Chamber Philharmonic;
 
gladly announces the results:
 

The winner of the first European Union Conducting Competiton is:

 
 

Second prize:

 

Third prize:

 
Congratulations and thanks to all the participants, more than 250 since the eliminatory phase, that made possible this event.
 
Thanks to:
Bulgaria Hall and Sofia Philarmonic
Pazardjik Symphony Orchestra
The General Consulate of the Republic of Bulgaria in Milan and to the higly esteemed Consul Dr. Rossen Roufev for his patronage.